Ślub na plaży to z pewnością marzenie wielu kobiet. Nic dziwnego, bo rozpalony słońcem piasek, cichy szum fal i powiew morskiej bryzy we włosach to doskonała sceneria dla podniosłych chwil i romantycznych momentów. Już od 2015 r. taki ślub stał się możliwy do zorganizowania również i w Polsce. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się opuścić chłodne sale Urzędu Stanu Cywilnego, by wypowiedzieć słowa najważniejszej przysięgi na pięknej, nadmorskiej plaży. O czym należy pamiętać planując to wyjątkowe wydarzenie?
Ślub na plaży – pierwsze kroki w realizacji marzeń
Decydując się na ślub na plaży, warto swoje plany i marzenia powierzyć w ręce profesjonalisty. Mowa tutaj oczywiście o wedding planerze, który nie tylko odpowiednio przygotuje miejsce ceremonii, ale również zadba o pozostałe aspekty tego wyjątkowego wydarzenia. Przed przystąpieniem do pracy, należy również dokładnie zastanowić się nad odpowiednią stylizacją, która będzie w największym stopniu spełniać nasze oczekiwania.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także liczba zaproszonych gości oraz miejsce, w którym pragniemy rozpocząć wspólną drogę we dwoje. Warto tutaj postawić na letnie miesiące, które raczej nie zaskoczą nas ulewnym deszczem. Nie należy jednak zapominać również i o alternatywie na wypadek nagłego załamania pogody. Może to być wynajęty namiot lub lokal, który sprawdzi się w przypadku huraganu. Ewentualne rozwiązania w tym zakresie warto przedyskutować z wedding plannerem już na kilka tygodni przed ceremonią.
Przygotowania do ceremonii, czyli kilka słów o stylizacji
Ostatnie sezony zdecydowanie należą do stylu boho. Dlatego też najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kompozycje traw, które nie tylko wyglądają efektownie, ale również idealnie komponują się z nadmorskim krajobrazem i dopełniają go swoim urokiem. Dodatkowym urozmaiceniem stylizacji mogą być również inne kwiaty, choć wiele par decyduje się także na rustykalne dodatki i makramy, budujące wyjątkowy klimat dla podniosłych chwil.
Krótkie ceremonie nie będą generowały konieczności zamawiania krzeseł dla wszystkich uczestników. Możliwość odpoczynku powinniśmy jednak zagwarantować starszym członkom rodziny i najbliższym nam osobom. W tym względzie warto kierować się zasadą, mówiącą o obowiązku zapewnienia miejsc siedzących dla 30% naszych gości. Nie należy również zapominać o dywanowym chodniku dla tych, którzy na nasz ślub przybędą w butach na obcasie.
Po zakończeniu ceremonii doskonałym rozwiązaniem będzie bufet, zorganizowany na plaży. Dzięki niemu wyjątkowy klimat pozostanie z nami na dłużej, a pamiątkowe zdjęcia w świetle zachodzącego za horyzont słońca, będą jeszcze długo rozbudzać wspomnienia w pochmurne, mroźne dni.
Ślub na plaży od strony formalnej
Organizując ślub na plaży, nie można również zapominać o jego formalnej stronie. Należą do niej przede wszystkim sprawy urzędowe, które należy załatwić nawet pół roku przed ślubem. To właśnie wówczas, w sali Urzędu Stanu Cywilnego, składa się tzw. „zapewnienie”. To także dobry moment, by na ręce urzędnika przekazać prośbę o udzielnie ślubu w nietypowym miejscu. Decydując się na ceremonię z udziałem urzędnika, należy pamiętać o dokumentach tożsamości świadków i pary młodej. Podpisy na stosownych dokumentach, warto złożyć jeszcze przed ceremonią, by nie zakłócać jej przebiegu uciążliwymi formalnościami.
Odpowiednie zaplecze gwarancją sukcesu
Organizując ceremonię na plaży, warto pomyśleć również o z pozoru drobnych szczegółach, które mogą jednak przesądzić o sukcesie całego przedsięwzięcia. Do tej grupy należy chociażby zapewnienie odpowiedniego nagłośnienia. Wbrew pozorom, takie nagłośnienie będzie konieczne niezależnie od tego czy planujemy kameralne spotkanie, czy też sporych rozmiarów wydarzenie. Plaża rządzi się bowiem swoimi prawami, które należy zaakceptować, wybierając to miejsce na wyjątkową ceremonię. Można spodziewać się tutaj nagłych podmuchów wiatru, szumu fal czy krzyku mew. W takich warunkach być może nikt nie usłyszy nawet składanej przez parę młodą przysięgi. Odpowiednie nagłośnienie pozwoli natomiast dotrzeć do swoich gości z najpiękniejszym wyznaniem miłości do grobowej deski.
Nie bez znaczenia jest również dostęp do sanitariatów w postaci toalet oraz bliskość parkingu, na którym swoje samochody pozostawią nie tylko goście ceremonii, ale również osoby odpowiedzialne, chociażby za przygotowanie dekoracji. Jak widać, te z pozoru banalne aspekty, mogą zdeterminować przebieg całego przedsięwzięcia. Współpraca z wedding plannerem pozwoli natomiast zwrócić uwagę nawet na drobne szczegóły, składające się ostatecznie w jedno, najważniejsze w życiu wydarzenie.